603 454 567

   biuro.derkon@gmail.com

Bezpieczeństwo vs pompy ciepła

Dodano: 2022-07-05

Jeśli myślisz o instalacji pompy ciepła, z pewnością zastanawiasz się nad różnymi aspektami tego przedsięwzięcia. Jeżeli masz małe dzieci, bezpieczeństwo jest jednym z ważniejszych zagadnień. Być może przeraża cię obsługa nowych urządzeń lub nie jesteś zbyt dobry w sprawach technicznych. Przeczytaj nasz krótki wpis, a dowiesz się, dlaczego pompa ciepła jest prosta w obsłudze i przy tym bardzo bezpieczna.

Porównując różne systemy grzewcze, od razu łatwo jest zauważyć, że pompa ciepła nie sprowadza na użytkowników takich zagrożeń jak tradycyjne piece. Nie ma tutaj ryzyka zaczadzenia, wybuchu ani problemów z kominem. Nie musisz martwić się o zakup opału czy miejsce składowania. Współczesne pompy to urządzenia mocno zautomatyzowane. Nie trzeba znać się na skomplikowanym mechanizmie działania, by ustawić ich parametry. Odbywa się to za pomocą intuicyjnego systemu sterowania.

Jakie czynniki stosuje się w pompach ciepła?

W pompach ciepła wykorzystuje się różne czynniki robocze, starając się, by były to związki jak najbardziej bezpieczne. Czynnik R410A to substancja dość powszechnie wykorzystywana od dawna w pompach. Zaliczany jest on do kategorii A1, co oznacza, że jest on mało toksyczny i niepalny. Może być on stosowane zarówno w urządzeniach typu Split, jak i Monoblok, we wszystkich pomieszczeniach. W pompach stosowany jest również propan należący do kategorii A3. Nie jest toksyczny, lecz łatwopalny. Zgodnie z normą EN 378 jego ilość w pomieszczeniu zamkniętym nie może przekroczyć 152 g, dlatego stosuje się go głównie w urządzeniach zewnętrznych w postaci monobloków.

Inne czynniki stosowane w pompach (na przykład czynnik R32), należą do substancji niskotoksycznych, jednak umiarkowanie łatwopalnych, dlatego używanie go podlega pewnym ograniczeniom w pomieszczeniach zamkniętych. W takich miejscach maksymalna ilość czynnika została ograniczona do 1.842 kg. Konstrukcja pompy jest tak przemyślana, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo nawet w przypadku powstania nieszczelności.