Czym się kierować wybierając pompę ciepła?
Pompa ciepła to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala zwiększyć wygodę użytkowania i zmniejszyć koszty ogrzewania. Jej zastosowanie zyskuje coraz większą popularność, a w kolejnych latach można spodziewać się jedynie dalszego wzrostu zainteresowania. Jednak czym warto kierować się przy wyborze pompy ciepła? W naszym artykule omawiamy ten temat i podajemy praktyczne wskazówki, o których warto pamiętać.
Pompa ciepła a nasze możliwości
Podstawowym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze pompy ciepła jest źródło energii, które możemy wykorzystać. Istnieją bowiem trzy podstawowe rodzaje systemów:
- pierwsza opcja to gruntowa pompa ciepła, w przypadku której konieczne jest wykonanie wymiennika pionowego lub poziomego, a więc niezbędny jest dostęp do gruntu,
- druga opcja to powietrzna pompa ciepła, która pod względem instalacji ma najmniej wymagań, jednak jej wydajność i sprawność jest podatna na wahania temperatur <li">trzecim rozwiązaniem jest pompa wodna, która działa dzięki dostępowi do źródła wody, takiego jak rzeka, jezioro, czy studnia (w tym przypadku konieczna jest bliskość źródła wody i budynku) – stosowana obecnie bardzo rzadko.
Czym należy się kierować wybierając pompę ciepła?
Jakie inne czynniki warto wziąć pod uwagę w czasie podejmowania decyzji? Duże znaczenie ma metraż budynku oraz stopień termoizolacji. Kiedy metraż budynku nie jest duży, a cała konstrukcja dobrze docieplona, wybrana pompa ciepła może charakteryzować się mniejszą mocą. Jeśli jednak budynek jest duży i nie spełnia odpowiednich standardów dotyczących termoizolacji, pompa ciepła musi być urządzeniem o wyższej mocy.
Jeżeli chodzi o samo urządzenie, na uwagę zasługują parametry techniczne, takie jak:
- wydajność grzewcza w określonej temperaturze zewnętrznej,
- współczynnik COP (ile pompa ciepła dostarczy mocy grzewczej w stosunku do ilości zużytej energii elektrycznej),
- maksymalna temperatura zasilania instalacji grzewczej,
- emisja hałasu urządzenia.