Jak wygląda montaż gruntowej pompy ciepła?
Nowoczesne metody pozyskiwania energii oferują możliwość czerpania jej bezpośrednio z natury, bez powodowania zanieczyszczeń powietrza czy zwiększonej emisji dwutlenku węgla. Montaż gruntowej pompy ciepła gwarantuje bezobsługowe ogrzewanie domu przy niewielkim zużyciu prądu, a także zapewnia dostęp do ciepłej wody użytkowej. Przyjrzyjmy się bliżej zasadzie działania gruntowej pompy ciepła oraz procedurze jej montażu.
Jak działa gruntowa pompa ciepła?
Gruntowa pompa ciepła pozwala na użycie energii zmagazynowanej w ziemi. Jej działanie wykorzystuje fakt, że poniżej głębokości przemarzania ma ona zawsze dodatnią temperaturę. Za sprawą użycia odpowiedniego czynnika chłodniczego, istnieje możliwość odebrania nawet niewielkiej ilości ciepła z gruntu. Dzięki zastosowaniu sprężarki możliwe będzie zwiększenie ciśnienia używanego czynnika, a tym samym podwyższenie jego temperatury do poziomu około 35–65 stopni, a następnie ogrzanie przy jego pomocy wody krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Ponieważ systemom z pompami ciepła dedykowane jest ogrzewanie płaszczyznowe np. popularna „podłogówka”, będzie to optymalne do podniesienia i utrzymania w budynku komfortowej temperatury.
W jaki sposób instaluje się gruntową pompę ciepła?
Do pozyskiwania ciepła z ziemi niezbędny jest odpowiedni wymiennik ciepła, przez który będzie przepływał glikol. W zależności od powierzchni działki i warunków geologicznych można się zdecydować na wymiennik poziomy, umieszczany dość płytko, lecz na dużej powierzchni albo pionowy, który zabiera znacznie mniej miejsca, ale oznacza konieczność wykonania odwiertów. Dolne źródło (odwierty) usytuowane są na zewnątrz budynku w gruncie i połączone z pompą ciepła za pomocą rurociągu solankowego (glikolowego).
Równie istotne jest zainstalowanie samej pompy ciepła. Jeśli użytkownik zdecyduje się na model kompaktowy, zawierający wszystkie potrzebne elementy w jednej obudowie m.in. zbiornik ciepłej wody użytkowej, będzie można zamontować ją w dowolnym pomieszczeniu – np. schowku, pralni czy nawet większej łazience. Przy instalacjach rozbudowanych o moduły takie jak bufor, zewnętrzny zbiornik CWU itp. konieczne będzie wykonanie całej potrzebnej instalacji w pomieszczeniu do tego przeznaczonym, czyli kotłowni, maszynowni itd.
W razie pytań, zapraszam do kontaktu!