Na co zwrócić uwagę przy planowanej termomodernizacji budynku z wykorzystaniem pompy ciepła?
Termomodernizacją nazywamy wszystkie działania, które mają na celu ograniczenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Kompleksowo przeprowadzony remont powinien w znaczącym stopniu zahamować uciekanie ciepła z domu, na przykład przez nieszczelne okna, zbyt cienkie ściany lub przestarzałą wentylację. Bardzo duże znaczenie ma też wybór systemu grzewczego.
Od czego zacząć termomodernizację?
Planując termomodernizację w starym domu, powinieneś określić, które elementy budynku wymagają ulepszenia, uszczelnienia lub wymiany. W zależności od kubatury obiektu i jego docelowych parametrów, należy dobrać kocioł o odpowiedniej mocy. Natomiast pompę ciepła możesz zainstalować nawet przed termomodernizacją, ponieważ ze względu na specyfikę jej pracy, nie musisz martwić się o przewymiarowanie, co mogłoby mieć miejsce przy tradycyjnym piecu. Następnie należy wybrać rodzaj ogrzewania, czyli w jaki sposób rozprowadzić ciepło po pomieszczeniach. Pompy ciepła dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym, jak i grzejnikami, więc dają swobodę w wyborze najkorzystniejszego dla Ciebie rozwiązania.
Jak termomodernizacja wpływa na komfort życia?
Termomodernizacja wiąże się z podniesieniem poziomu estetyki domu. Wymiana starych okien i drzwi na nowe, ocieplenie ścian i wykonanie nowoczesnej elewacji sprawiają, że cały budynek zyskuje na wyglądzie. Największa wygoda wiąże się z wprowadzeniem do kotłowni nowoczesnych systemów grzewczych, jakim jest na przykład pompa ciepła. Dzięki niej nie musisz myśleć o dokładaniu do pieca, a sterować temperaturą możesz zdalnie. Jeśli zastosujesz wentylację mechaniczną, która w znacznym stopniu ogranicza ubytki ciepła, zyskasz dodatkową oszczędność, a do tego czyste powietrze we wnętrzu domu i brak pleśni, grzybów i wilgoci na ścianach.