Na czym polega rekuperacja?
Tworzone obecnie domy to nowoczesne, energooszczędne i wygodne budynki. Bazują one na szeregu innowacyjnych rozwiązań, które połączone w całość dbają o nasz komfort i zmniejszają wydatki, które ponosimy w skali roku. Jednym z systemów, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest rekuperacja. Na czym ona polega? I o czym warto pamiętać, jeśli chcemy zdecydować się na jej wykorzystanie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Na czym polega rekuperacja?
Rekuperacja, czyli inaczej wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem, to nowoczesny system, który umożliwia wymianę powietrza w pomieszczeniach. Dzięki swojej konstrukcji sprawia, że ogrzane powietrze, które od dłuższego czasu znajduje się w budynku, zostaje przetransportowane na zewnątrz, a świeże powietrze bogate w tlen przedostaje się do środka. Co ważne kluczowe znaczenie ma zastosowanie rekuperatora (od którego swoją nazwę wzięła cała instalacja), który pobiera ciepło z powietrza usuwanego i ogrzewa powietrze dostarczane do pomieszczeń. Dzięki temu w naszym domu może panować stała, korzystna temperatura.
Na polskim rynku rekuperacja wciąż stanowi nowość, jednak jej popularność rośnie z roku na rok. Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania możliwe jest zrezygnowanie z wykorzystywanych od tej pory rozwiązań takich jak m.in. kominy do wentylacji grawitacyjnej, nawiewniki, rozszczelnienia w oknach, kratki i wentylatorki w łazienkach, czy nawet otwierane okna.
Rekuperacja — o czym warto pamiętać?
Jeśli chcesz zdecydować się na rekuperację, pamiętaj, że o jej skuteczności decyduje wiele czynników. Pod uwagę należy wziąć m.in. metraż domu, ilość i rodzaj pomieszczeń, rodzaj rekuperatora, rodzaj zastosowanej instalacji, a także wykorzystanie dodatkowych opcji, takich jak gruntowy wymiennika ciepła, jednostka chłodząca, urządzenia jonizujące powietrze, czy nawet różne rodzaje sterowania. Ogromne znaczenie ma także profesjonalny montaż, doradztwo na każdym etapie działania i staranne zaplanowanie poszczególnych kroków.
Warto dodać, że rekuperacja to nowoczesne rozwiązanie, które wiąże się z wieloma zaletami, takimi jak m.in.:
- możliwość stworzenia energooszczędnego domu, w którym panuje maksymalny komfort,
- przeprowadzenie stałego i kontrolowanego procesu dostarczania powietrza,
- eliminowanie negatywnych czynników takich jak np. wilgoć, CO2, pleśń, dym, zaduch, nieprzyjemne zapachy, kurz,
- zwiększenie komfortu m.in. dla alergików,
- brak generowania przeciągów i hałasu.