Na czym polega suche ogrzewanie podłogowe?
Branża budowlana nieustannie się rozwija i pojawiają się nowe sposoby na wykonanie instalacji grzewczej. Jednym z nich jest możliwość wykonania podłogówki bez stosowania tradycyjnej wylewki. Metoda ta sprawdzi się zarówno w nowym domu, jak i pomieszczeniach remontowanych.
Na czym polega suche ogrzewanie podłogowe?
Przy montażu tradycyjnej podłogówki układa się na betonowej płycie rury, w których ma płynąć woda, a następnie zalewa je wylewką podłogową. Tak zwany jastrych zatapia całkowicie instalację. Stanowi też podłoże, na którym można już układać płytki czy panele. W suchym ogrzewaniu podłogowym, zaliczanym do lekkich systemów, nie stosuje się wylewki. W pierwszej kolejności na wyczyszczoną posadzkę układa się tak zwane płyty EPS, pokryte z wierzchu powłoką z aluminium. Stanowią one warstwę izolacyjną, zarówno termiczną, jak i akustyczną. Dzięki niej ciepłe powietrze unosi się do góry i efektywniej ogrzewa pomieszczenie. W płytach wycina się rowki, w których układa się rury grzewcze. Na koniec całą płaszczyznę zaciąga się klejem, który po wyschnięciu jest już gotową bazą do położenia materiału wykończeniowego.
Zalety suchego ogrzewania podłogowego
Suche ogrzewanie podłogowe zalecane jest przy remontach poddaszy, gdzie konstrukcja stropu jest zbyt słaba na zastosowanie wylewki anhydrytowej lub betonowej. Sucha zabudowa jest nie tylko lekka, ale też niska, co również jest często istotną kwestią przy modernizacjach. Standardowe, aluminiowe płyty EPS mają jedynie 2 cm grubości. Liczą się też koszty wykonania suchego ogrzewania. Chociaż za same materiały instalacyjne możesz zapłacić więcej niż przy tradycyjnej podłogówce, to odpada koszt wylewki. W efekcie jest to opcja bardziej ekonomiczna, przy zachowaniu wszystkich zalet ogrzewania płaszczyznowego.