603 454 567

   biuro.derkon@gmail.com

Co należy wiedzieć o ogrzewaniu ściennym?

Dodano: 2022-09-13

Ogrzewanie ścienne jest rodzajem ogrzewania płaszczyznowego, podobnie jak ogrzewanie podłogowe i sufitowe. Chociaż nie jest na razie zbyt popularne, w niektórych sytuacjach warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Jak działa ten typ ogrzewania, wyjaśniamy poniżej.

Ogrzewanie ścienne jest rodzajem ogrzewania niskotemperaturowego podtynkowego. Podobnie jak w przypadku ogrzewania podłogowego, nie zachodzi potrzeba instalowania tradycyjnych grzejników, na których zbiera się kurz, jednak w przypadku ogrzewania ściennego ilość emitowanego ciepła z jednego metra kwadratowego może być nawet dwa razy większa niż przy ogrzewaniu podłogowym.

Rodzaje ogrzewania ściennego

Do instalacji mogą być wykorzystane różne typy urządzeń grzewczych. Ogrzewanie pomieszczeń odbywa się głównie za pomocą promieniowania, a nie konwekcji. Najbardziej popularne rodzaje ogrzewania ściennego to:

Kiedy warto wybrać ogrzewanie ścienne? 

Ogrzewanie ścienne podtynkowe jest efektywne. Dzięki niemu udaje się zaoszczędzić nawet do 30% kosztów ogrzewania. Można instalować je na wszystkich ścianach, chociaż najbardziej nadają się do tego ściany zewnętrzne. Ważne jest jednak, by współczynnik przenikania ciepła wynosił U<0,4 W/m2K. Ten typ ogrzewania zabezpiecza ściany przed zawilgoceniem i pojawieniem się grzybów, warto więc stosować je w miejscach, gdzie istnieje duże ryzyko wystąpienia takich zjawisk.