603 454 567

   biuro.derkon@gmail.com

Co warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

Dodano: 2023-04-03

Tak jak każdy system ogrzewczy, podłogówka ma swoje wady i zalety. Aby w pełni wykorzystać jej pozytywne właściwości, warto dobrze przygotować się przed zamontowaniem jej w nowym domu. Istotny jest dobór materiałów wykończeniowych na podłogi oraz odpowiednie rozmieszczenie instalacji. Przeczytaj i dowiedz się, co warto wiedzieć o podłogówce.

Zalety podłogówki

Wizualną zaletą ogrzewania podłogowego jest brak grzejników i związana z tym poprawa estetyki pomieszczeń. Pozwala ono na zastosowanie dużych przeszkleń, nietypowych okien i drzwi tarasowych bez konieczności szukania miejsca dla kaloryferów. Wnętrza są bardziej eleganckie i dają większe możliwości aranżacyjne. Kolejną korzyścią z montażu ogrzewania podłogowego jest uzyskanie dużego komfortu cieplnego. Unoszące się ciepłe powietrze jest rozprowadzane równomiernie po całej podłodze, a nie tylko w pobliżu grzejników. Wyższa temperatura utrzymuje się w okolicy stóp, co sprawia, że jest nam ciepło już przy niższej temperaturze zadanej na urządzeniu grzewczym, zatem możemy oszczędzić na ogrzewaniu.

Wady ogrzewania podłogowego

Podłogówka jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, zatem nie nadaje się do współpracy z tradycyjnymi kotłami węglowymi, które spalają paliwo w wysokiej temperaturze. Idealnie działa natomiast zasilana kotłami gazowymi czy pompami ciepła. Jest łatwa w obsłudze i sterowaniu, trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie zadanej temperatury zajmuje jej więcej czasu, niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Podłogówka wolniej się nagrzewa, ale też wolniej stygnie, a co za tym idzie, posiada dużą bezwładność cieplną. Nie wszystkie materiały wykończeniowe nadają się do stosowania na podłogówkę, na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę przez zakupem parkietu lub paneli z tworzyw sztucznych, bądź drewna.