603 454 567

   biuro.derkon@gmail.com

Gdzie w domu zamontować pompę ciepła?

Dodano: 2021-09-07

Sposób pozyskiwania energii cieplnej używanej do ogrzewania budynku ma duże znaczenie dla kosztów jego eksploatacji. Ze względu na zanieczyszczenie powietrza, a także dostęp do tańszego prądu za sprawą instalowania paneli fotowoltaicznych w rosnącej liczbie budynków użytkownicy decydują się na montaż pompy ciepła. Choć jej zakup oznacza większy wydatek, to jest ona bezobsługowa, a produkowana przez nią energia tańsza. Przyjrzyjmy się temu, gdzie można zamontować pompę ciepła.

Montaż pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym

W przypadku gruntowych pomp ciepła wymiennik jest układany poziomo na dość dużej powierzchni poniżej głębokości przemarzania lub montowany pionowo w specjalnie wywierconych otworach. Samo urządzenie musi zostać zamontowane w budynku. Największą swobodę mają tu osoby, które wybiorą pompy ciepła o budowie kompaktowej ze zintegrowanym zbiornikiem CWU, można je wówczas umiejscowić w dowolnym pomieszczeniu – np. schowku, pralni czy nawet większej łazience. Przy rozbudowanych instalacjach, na przykład ze względu na konieczność zastosowania dość pojemnego zbiornika wody, montowane są one w dedykowanych do tego celu pomieszczeniach – tradycyjnej kotłowni lub maszynowni.

Montaż powietrznej pompy ciepła

Pompy ciepła typu powietrze–woda występują w wersjach monoblokowych lub splitowych. W obu przypadkach jednostki te montuje się na zewnątrz budynku, a moduły ze sterownikiem wewnątrz. Różnica pomiędzy przedstawionymi typami pomp ciepła polega na sposobie łączenia jednostki zewnętrznej z wewnętrzną. Pompy ciepła monoblokowe łączy się za pomocą rur grzewczych, natomiast splitowe łączymy rurociągiem chłodniczym. Analogicznie, jak przy pompach ciepła gruntowych, możemy spotkać tu rozwiązania kompaktowe oraz rozbudowane modułowe instalacje, w zależności od zapotrzebowania na CWU oraz rodzaju samej pompy ciepła.

W razie pytań, zapraszam do kontaktu!