603 454 567

   biuro.derkon@gmail.com

Jak działa pompa ciepła?

Dodano: 2022-01-24

Ogrzewanie to jeden z podstawowych obowiązków każdego właściciela domu jednorodzinnego. Na szczęście, coraz dostępniejsze stają się nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają nam życie, a przy tym są ekologiczne i ekonomiczne. Oczywiście mowa m.in. o pompach ciepła. Co warto o nich wiedzieć? I na czym opiera się zasada ich działania? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Pompa ciepła – co warto wiedzieć?

Pompa ciepła nie jest wynalazkiem nowym, ponieważ prace nad jej technologią rozpoczęły się już dziesiątki lat temu. Uproszczonym przykładem pompy ciepła, jest dobrze znana lodówka, która pobiera ciepło z produktów umieszczonych wewnątrz i przekazuje je na radiator, oddając do otoczenia. 

Jednak pompa ciepła, którą znamy i wykorzystujemy obecnie jest nowoczesnym, zaawansowanym urządzeniem, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Do jej zalet zaliczamy przede wszystkim maksymalny komfort cieplny, który gwarantuje oraz brak wytwarzanych spalin i liczne korzyści dla portfela. Należy pamiętać, że pompa nie odpowiada za samodzielną produkcję energii cieplnej, ale zajmuje się jej przekształcaniem. Źródłem ciepła może być natomiast woda, powietrze lub grunt. Na jakiej zasadzie działa ta konstrukcja? Poznajmy więcej szczegółów. 

Na jakiej zasadzie działa?

Schemat działania pompy ciepła możemy przedstawić w kilku głównych krokach. Krok pierwszy to pobór ciepła. Co warto o nim wiedzieć? W instalacji montowanej do pompy ciepła krąży ciecz, często roztwór glikolu, która absorbuje ciepło z otoczenia i transportuje je dalej. Wyjątkiem jest powietrzna pompa ciepła, gdzie podstawą procesu jest przepływanie powietrza przez wymiennik (parownik). Dzięki odpowiednim procesom temperatura czynnika chłodniczego zostaje podniesiona, a na koniec w tzw. skraplaczu dochodzi do skroplenia i oddania ciepła. Ostatni krok to ogrzewanie. Woda obecna w instalacji grzewczej przejmuje ciepło, które czynnik chłodniczy oddał w skraplaczu i umożliwia zwiększenie odczuwanej przez nas temperatury panującej w budynku.

Należy pamiętać, że w zależności od źródła ciepła, pompa pracuje nieco inaczej. Np. w przypadku pompy powietrznej możliwe jest zastosowanie różnych rodzajów konstrukcji, w tym m.in. pompy monoblok lub pompy typu split. Jeśli chodzi o gruntową pompę ciepła, to w jej przypadku źródłem ciepła jest pionowy odwiert lub ułożony w gruncie poniżej granicy zamarzania wymiennik poziomy wypełniony glikolem. Mówiąc o pompie wodnej warto przypomnieć, że źródłem energii jest zbiornik wodny (jezioro, rzeka) lub woda gruntowa. Jej działanie przypomina funkcjonowanie pompy gruntowej, a dostępne funkcje zapewniają skuteczne ogrzewanie nawet dużych budynków. Przy czym pompy ciepła wodne są  bardzo rzadko wykorzystywane, z uwagi na jakość wątpliwą jakość wody, która wpływa istotnie na pracę urządzeń,