603 454 567

   biuro.derkon@gmail.com

Jak montuje się powietrzną pompę ciepła?

Dodano: 2021-12-28

Nowoczesne, energooszczędne rozwiązania grzewcze zyskują coraz większą popularność. I nic w tym dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę ich efektywne działanie, ekonomiczność oraz przyjazność dla środowiska naturalnego. Jedną z najchętniej wykorzystywanych propozycji jest powietrzna pompa ciepła. W jaki sposób przeprowadzany jest jej montaż? Temat ten omawiamy w naszym artykule.   

Po pierwsze, staranne planowanie

Przed przystąpieniem do właściwego montażu, konieczne jest odpowiednie rozplanowanie prac i dokonanie niezbędnych pomiarów. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim obliczenie zapotrzebowania danego budynku na energię cieplną. Wyliczenia te są wykonywane przez profesjonalistów, którzy na ich podstawie decydują, jaki rodzaj pompy ciepła powinien zostać wykorzystany. Dzięki temu możemy cieszyć się optymalnym działaniem urządzenia, a jednocześnie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą przypuszczalne, roczne koszty takiej eksploatacji. 

Kolejnym ważnym krokiem jest dobranie odpowiedniej lokalizacji powietrznej pompy ciepła. Jej umiejscowienie musi z jednej strony przyczyniać się do wydajności całego systemu, a  z drugiej umożliwiać jak najłatwiejszy dostęp do sterownika. Należy także pamiętać, że na pracę pompy ciepła ma wpływ umiejscowienie zewnętrznego czujnika temperatury (pogodynka).

Jak montowana jest powietrzna pompa ciepła?

Montaż pompy ciepła powinien być wykonywany przez profesjonalną ekipę z dużym doświadczeniem. Cały proces wymaga bowiem wiedzy i staranności, które są niezbędne już na wstępnym etapie, związanym z dobraniem odpowiedniej lokalizacji dla urządzenia. Należy bowiem pamiętać, że jednostka zewnętrzna powinna być odpowiednio oddalona od ściany domu, a także od gruntu i może być montowana m.in. na ścianie (urządzenia o niskiej wadze i małej mocy), na cokole betonowym lub na systemowej konstrukcji. Jeśli chodzi o jednostkę wewnętrzną, to tak, jak już wspomnieliśmy powinna być ona zlokalizowana w miejscu bezpiecznym, ale zapewniającym swobodny dostęp. Co ważne, montaż samej pompy ciepła to nie koniec prac. Konieczne jest także odpowiednie umiejscowienie zasobnika c.w.u., bufora,  a także armatury, czyli różnego rodzaju zaworów i rur.

Oprócz samego montażu konieczne jest także dopełnienie wymaganych formalności, wykonanie testu szczelności oraz przeprowadzenie pierwszego uruchomienia pompy, które musi odbyć się pod okiem profesjonalistów. 

Montaż powietrznej pompy ciepła nie jest więc zadaniem prostym. Dlatego jeśli chcesz skorzystać z możliwości, jakie daje ten nowoczesny system, dołącz do grona setek zadowolonych klientów i sprawdź naszą ofertę. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem udzielimy Ci wsparcia na każdym kroku i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Pomożemy dobrać urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb, a przy pomocy specjalistycznego montażu sprawimy, że cała instalacja będzie działała sprawnie i zgodnie  z najwyższymi standardami.