fbpx

   603 454 567

   biuro.derkon@gmail.com

Jakie koszty trzeba ponieść przy zakładaniu pomp ciepła?

Dodano: 2021-11-12

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i technologiom nasz dom może stać się energooszczędny i komfortowy, a nasze rachunki mogą znacząco się obniżyć. Jednym z rozwiązań, które warto zastosować, by osiągnąć ten cel, jest pompa ciepła. Dlaczego urządzenia te cieszą się tak dużą popularnością? I jaka jest prawda o kosztach, które trzeba ponieść przy zakładaniu pompy ciepła? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym wpisie.

Pompa ciepła – dlaczego warto?

Pompy ciepła to innowacyjna propozycja, która umożliwia zarówno ogrzewanie budynku, produkcję ciepłej wody użytkowej, jak i chłodzenie pomieszczeń. To rozwiązanie, które posiada wiele zalet:

Jakie koszty należy ponieść?

Na początek należy podkreślić, że poszczególne wyceny mogą różnić się od siebie w zależności od konkretnej sytuacji. Pod uwagę należy wziąć m.in. warunki geologiczne, technologię budowy danego budynku, strefę klimatyczną, a także dotychczasowy sposób ogrzewania. Do ważnych czynników zaliczamy także zapotrzebowanie budynku na moc cieplną oraz ilość pobieranej energii. W przypadku pompy gruntowej pod uwagę należy wziąć także ewentualne dodatkowe koszty, takie jak instalacja gruntowego kolektora poziomego, odwierty do sond pionowych, badania geotechniczne, czy montaż urządzeń.

Kolejnym krokiem jest wybór doświadczonej firmy instalacyjnej, która oprócz doradztwa technicznego oraz samego montażu urządzeń, zapewni nam również opiekę posprzedażową. Należy sprawdzić także, czy nasz instalator posiada autoryzację na montaż urządzeń, które chcemy zakupić.

Duże znaczenie ma także rodzaj pompy, którą chcemy zastosować, a także jej funkcjonalności i jakość poszczególnych podzespołów. Największe rozbieżności cenowe pojawiają się bowiem właśnie w momencie wyboru samego urządzenia. Koszty związane z zakupem poszczególnych modeli mogą wahać się nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że najniższa cena nie zawsze jest najlepszym wskaźnikiem. Może ona bowiem oznaczać, że jakość pompy nie jest wystarczająca, co prowadzi do dalszych problemów z użytkowaniem całego układu. Warto więc wybrać urządzenia od sprawdzonych producentów, takich jak np. Alpha Innotec oraz Nibe.

Przy założeniu nowo budowanego domu około 200 m2 powierzchni użytkowej, odpowiadającemu wytycznym WT2021, inwestycja w pompę ciepła wahać się będzie w przedziale:

Eksperci są jednak zgodni, że w ostatecznym rozrachunku montaż pompy ciepła to mądra decyzja, która ma pozytywny wpływ na nasz budżet. Mimo konieczności wstępnego zainwestowania określonej kwoty, komfort życia i niższe rachunki sprawiają, że rozwiązanie to jest cenione przez coraz większą grupę odbiorców.