603 454 567

   biuro.derkon@gmail.com

Jakie ogrzewanie wybrać do domu?

Dodano: 2023-01-03

Montaż systemu grzewczego w domu to złożony temat. Musisz przemyśleć zarówno jakie źródło energii wybrać oraz to, jak dostarczyć ciepło do wszystkich pomieszczeń. Niektóre instalacje nie będą ze sobą dobrze współpracowały, np. tradycyjne kotły na paliwo stałe nie nadają się do obsługi niskotemperaturowej podłogówki.

Jakie źródło ciepła wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu w polskich domach królowały piece na węgiel lub drewno, później dołączyły do nich pelet i ekogroszek. Wszystkie wymagały regularnego zaglądania do kotła i dokładania paliw do spalania. Pojawienie się nowoczesnych kotłów gazowych, które są bezobsługowe i nie emitują zanieczyszczeń, a przy tym w nowoczesnym budownictwie są bardzo oszczędne, zdeklasowało konkurencję. Warunkiem jest dostępność sieci gazowej na działce. Obecnie jest to jeden z najczęściej wybieranych systemów grzewczych.  Jednak wkrótce może się to zmienić, bo popularność zyskują pompy ciepła. Można je zamontować w każdym domu. Jest to najnowocześniejsza instalacja grzewcza, energooszczędna i w pełni zautomatyzowana. System ten jest stale udoskonalany, zwłaszcza pompy ciepła Nibe. Idealnie współpracują z fotowoltaiką.

W jaki sposób rozprowadzić ciepło po domu?

Tradycyjnym sposobem rozprowadzania ciepła w pokojach jest montowanie kaloryferów. Jednak ze względów estetycznych z łatwością można je zastąpić ogrzewaniem podłogowym. W tym systemie grzewczym rurki z wodą zatapia się w wylewce, a cała podłoga staje się wielkopowierzchniowym grzejnikiem. Ciepło unosi się równomiernie od samego dołu, w przeciwieństwie do kaloryferów, z których gorące powietrze unosi się gwałtownie ku górze, poruszając przy tym drobinki kurzu. Na podobnej zasadzie jak podłogowe działa ogrzewanie ścienne. Obydwa systemy mają także funkcję chłodzenia.