603 454 567

   biuro.derkon@gmail.com

Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?

Dodano: 2022-08-23

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne, wypierając tradycyjne ogrzewanie przy pomocy grzejników. Masz ochotę zamontować nowoczesny system, ale nie masz pewności, czy to dobry pomysł? Przeczytaj poniższy artykuł. Przedstawimy ci zalety takiego rozwiązania.

Ogrzewanie podłogowe to nie tylko przyjemność stąpania po ciepłej podłodze po wyjściu z wanny czy po wejściu do domu z zimnej ulicy. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest równomierny rozkład temperatury w domu. Podczas gdy kaloryfery grzeją jedynie miejscowo, ogrzewanie podłogowe działa na całej powierzchni mieszkania.

Kolejną zaletą takiej instalacji jest ograniczanie ruchu powietrza, dzięki czemu zachowuje ono lepszą wilgotność, a kurz nie wiruje tak mocno w przestrzeni. Dzięki temu, jest w nim mniej roztoczy i brudu. Ogrzewanie podłogowe jest więc bardzo korzystne dla alergików i wszystkich osób z chorobami dróg oddechowych. Utrzymanie czystości jest również łatwiejsze, ponieważ taki system nie wymaga instalacji grzejników, które zbierają dużo kurzu i nie zawsze pasują do wystroju wnętrza.

Czy ogrzewanie podłogowe jest drogie w eksploatacji?

Dzięki równomiernemu rozkładowi ciepła wykorzystanie energii jest bardziej efektywne. Przy ogrzewaniu podłogowym temperatura odczuwalna jest wyższa niż przy tradycyjnym. Można więc temperaturę w budynku nieco obniżyć, co znacząco zmniejszy koszty eksploatacji. Ogrzewanie podłogowe, jest dostosowane do współpracy z nowoczesnymi systemami bazującymi na odnawialnych źródłach energii – pompami ciepła i fotowoltaiką oraz systemami typu smart home.

Trzeba pamiętać, że ogrzewanie podłogowe wymaga zastosowania specjalnego rodzaju materiałów wykończeniowych. Najczęściej, stosuje się terakotę, kamień i ceramikę, jak również można wykorzystać  panele i parkiet.