603 454 567

   biuro.derkon@gmail.com

Korzyści wynikające ze współpracy pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej

Dodano: 2022-05-19

Zarówno pompy ciepła, jak i instalacje fotowoltaiczne są innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu energetyki. To, co szczególnie je wyróżnia, jest ściśle związane z oszczędnością energetyczną, więc tym samym z mniejszymi wydatkami. Chociaż jedno i drugie doskonale spełniają swoje role w pojedynkę, to w połączeniu są podwójnie skuteczne.

Do podstawowych zadań pompy ciepła należy m.in. produkcja energii cieplnej, czyli zasilanie budynku w ciepło przez centralne ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Z kolei instalacje fotowoltaiczne zajmują się głównie przemianą energii słonecznej w elektryczną, by później wykorzystać ją zgodnie z potrzebą domowników. Oznacza to, że pompy ciepła i panele fotowoltaiczne wykorzystują naturalne zasoby do produkcji energii. Co ważne, po inwestycji w panele fotowoltaiczne można spodziewać się jedynie stopniowego zwrotu poniesionych kosztów. Tak samo pompa ciepła może okazać się rozwiązaniem niegenerującym dodatkowych kosztów podczas użytkowania, poza samą inwestycją w instalację.

Czy warto instalować fotowoltaikę razem z pompą ciepła?

Tym, co łączy te dwa odnawialne źródła energii, jest opłacalność. Można wziąć tu pod uwagę zarówno względy finansowe, jak i środowiskowe, a te mają coraz większe znaczenie. Szczególnie kiedy zdamy sobie sprawę, że gdy fotowoltaika będzie źródłem zasilania dla pompy, wtedy układ energii cieplnej staje się bezkosztowy. Jednak oszczędność nie jest jedynym pozytywnym aspektem połączenia instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. Należą do nich również m.in.: