Pompa ciepła, powietrzna czy gruntowa?
Które źródło ogrzewania wybrać?
Każdy inwestor, planujący budowę domu, lub modernizację istniejącego już obiektu, poszukuje rozwiązań, mających na celu zmniejszenie kosztów jego eksploatacji. Przede wszystkim problem dotyczy wyboru źródła ciepła.
Pompa ciepła to rozwiązanie, które z każdym kolejnym rokiem zyskuje coraz więcej sympatyków. Dzieje się tak za sprawą przewidywanych niskich kosztów eksploatacji urządzenia oraz jego bezobsługowości. Dodatkową, niewątpliwą zaletą pomp ciepła jest oszczędność miejsca, gdyż rzadko wymagają one specjalnego pomieszczenia do montażu. Największym dylematem jest dokonanie wyboru, jakiego rodzaju urządzenie zamontować – pompę ciepła typu solanka-woda (gruntową), czy powietrze-woda (powietrzną)?
Gruntowe pompy ciepła
Wykorzystują do ogrzewania domu ciepło pobierane z gruntu, poprzez kolektor poziomy lub sondy pionowe. Wymienniki te, to ułożone w ziemi rury z tworzywa sztucznego, w których przepływa solanka, czyli mieszanina glikolu i wody. Ciepło geotermalne tworzy energia słoneczna zgromadzona w gruncie, wodach gruntowych i powierzchniowych zbiornikach wodnych. System grzewczy oparty na gruntowej pompie ciepła zapewnia ogrzewanie budynku i ciepłą wodę użytkową, a także może realizować funkcję chłodzenia w okresie letnim.
Powietrzne pompy ciepła
To urządzenia, dla których dolnym źródłem jest powietrze czerpane z jednostki montowanej na zewnątrz domu, dzięki czemu koszt montażu w stosunku do pompy gruntowej ulega obniżeniu, gdyż nie ma potrzeby przeprowadzania tutaj żadnych prac ziemnych. Wraz z obniżaniem się temperatury na zewnątrz, następuje spadek mocy i wydajności, dlatego pompa ciepła powietrze-woda powinna współpracować z dodatkowym urządzeniem grzewczym, np. grzałką. Powietrzne pompy ciepła stanowią doskonałą alternatywę dla pomp gruntowych, gdy działka jest mała i nie ma żadnej możliwości wykonania wymiennika gruntowego, bądź w przypadku, gdy chcemy zmniejszyć koszty ogrzewania domu, zasilanego innymi, konwencjonalnymi źródłami ciepła, takimi jak kotły olejowe, kotły stałopalne albo zasilane propan-butanem. Powietrze zewnętrzne można wykorzystać do ogrzewania, a także do chłodzenia budynku, dzięki czemu ta sama pompa ciepła może być wykorzystana jako jednostka klimatyzacyjna, chłodząc dom w okresie letnim.
Którą pompę ciepła w takim razie wybrać?
Jeśli do dyspozycji inwestora jest duża działka i nie mamy do czynienia z modernizacją systemu grzewczego warto rozważyć zainwestowanie w pompę ciepła gruntową. Urządzenia te z reguły osiągają wyższą efektywność niż powietrzne, więc jeśli dodatkowo priorytetem jest jak najniższy koszt ogrzewania, pompa gruntowa będzie trafionym wyborem. Ponadto gruntowa pompa ciepła może zapewnić samodzielnie wymaganą moc cieplną przez cały rok, podczas gdy pompa powietrzna potrzebuje wspomagania przez inne urządzenie grzewcze w trakcie utrzymywania się kilkunastostopniowych mrozów.
Z kolei w przypadku chęci zmodernizowania istniejącego systemu grzewczego, celem obniżenia ponoszonych kosztów ogrzewania, lepszym wyborem okaże się pompa ciepła powietrzna. Wartość jej zakupu i montażu jest znacznie niższa, a działka pozostaje w stanie nienaruszonym, gdyż nie jest potrzebny żaden wymienniki gruntowy. Powietrzna pompa ciepła działając w temperaturze powyżej 0°C, osiąga efektywność porównywalną z gruntową, a kiedy zrobi się zimniej, wspomagana być może przez istniejące źródło ciepła. Urządzenie to opłaci się także zainstalować jeżeli nie mamy na działce miejsca na gruntowy wymiennik ciepła, bądź jego wykonanie jest dla nas zbyt kosztowne.
Jedno jest pewne – wszystkie gruntowe i powietrzne pompy ciepła, w odniesieniu do innych, konwencjonalnie stosowanych źródeł ciepła są urządzeniami ekonomicznymi, ekologicznymi oraz bezobsługowymi, zapewniającymi użytkownikom ciepło i ciepłą wodę użytkową w związku z czym ich wybór będzie zawsze trafioną decyzją!